Buradasınız
Anasayfa > Yayınlar > İntihara Yönlendirme Suçu

İntihara Yönlendirme Suçu

Türk Ceza Kânununda birçok suç tipi düzenlenmiştir. Bunlardan bir tanesi de TCK M.84 te düzenlenen intihara yönlendirme suçudur. Öncelikle şu husus belirtmekte fayda var ki; Türk Ceza Kanununda İntihar Etmek veya İntihara Teşebbüs etmek suç değildir. Burada suç olarak kabul edilen hususlar; bir başkasını intihara azmettirmek, intihara teşvik etmek, intihar kararını güçlendirmek ya da bir başka yolla intihara yardım etmektir.   

         İntihara yönlendirme(1)

         Madde 84- (1) Başkasını intihara azmettiren, teşvik eden, başkasının intihar kararını kuvvetlendiren ya da başkasının intiharına herhangi bir şekilde yardım eden kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

         (2) İntiharın gerçekleşmesi durumunda, kişi dört yıldan on yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

         (3) Başkalarını intihara alenen teşvik eden kişi, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (Mülga ikinci cümle: 29/6/2005 – 5377/10 md.)

         (4) İşlediği fiilin anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan veya ortadan kaldırılan kişileri intihara sevk edenlerle cebir veya tehdit kullanmak suretiyle kişileri intihara mecbur edenler, kasten öldürme suçundan sorumlu tutulurlar.

İntihara azmettirmekten maksat; intihar etme düşüncesi hiç olmayan veya böyle bir husus kişide hiç olmadığı halde intihar etme hususunda hayatına son vermeye ikna etmektir.

İntihara teşvik etmekten maksat; intihar etme düşüncesi kafasında yer alan ancak bu konuda net olarak karar vermemiş olan kişi intihar konusunda yöneltmedir.

İntihar Kararını kuvvetlendirmekten maksat; intihar etmek hususunda karar vermiş olup bu hususta henüz eyleme geçmediği noktada düşünceyi eyleme dönüştürmeyi ifade eder.

İntihara yönlendirme suçu yönünden teşebbüs mümkündür. Ayrıca iştirak hükümleri de uygulanır.

 İntihara yönlendirme suçu yönünden zaman aşımı süresi 8 yıldır.

İntihara yönlendirme suçu yönünden tutukluluk süresi en çok 1 yıldır.

TÜRK CEZA KANUNUNDA DÜZENLENEN BİR ÇOK SUÇ TİPİ VARDIR.  BU SUÇ VE DAHA AZLA SUÇ TİPİ İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ

Av. Barış ERDOĞAN
Avukatlık Büromuz Gaziantep ve çevre illerde faaliyet göstermekte olup ağırlıklı olarak Ağır Ceza Davaları, Uyuşturucu Madde Suçları, boşanma, tanıma, iş davaları, trafik kazalarından kaynaklı Maddi ve Manevi Tazminat, Tutukluluğa itiraz, Göç idaresi, Yabancı vatandaşların hukuki işlerinin takibini yapmaktadır.

Bir cevap yazın

Top
WhatsApp'dan Soru Sor