Buradasınız
Anasayfa > Yayınlar > BOŞANMA DAVASINDA TARAFLARIN KUSURUNUN ÖNEMİ

BOŞANMA DAVASINDA TARAFLARIN KUSURUNUN ÖNEMİ

BOŞANMA DAVASINDA TARAFLARIN KUSURUNUN ÖNEMİ

Boşanma davalarında taraflardan birinin kusurunun ağır olması, daha az kusurlu olan tarafa Maddi ve Manevi Tazminat isteme hakkını verir. Bu hakkı kusursuz veya daha az kusur olan tarafa Türk  Medeni Kanunu tanır.  Türk Medeni Kanunun 174. Maddesi boşanma davalarında kusursuz olan tarafın veya daha az kusurlu olan tarafın tazminat hakkını güvence altına almıştır. Anılan kanun maddesi şu şekildedir;

Boşanmada tazminat ve nafaka

1-) Maddi ve Manevi Tazminat

Madde 174- Mevcut veya beklenen menfaaatleri boşanma yüüzndfen zedelenen kusursuz veya daha az ksurulu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddi tazminat isteyebilir.

Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevi tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir.

Yukarıda bulunan kanun maddesi gereği evlilik birliğinin bitmesine neden olan tarafın kusur oranı, karşı tarafın isteyebileceği maddi ve manevi tazminatında miktarını belirleyecektir.

Müvekkilelerin haklarını en iyi şekilde koruyan hukuk büromuz haksızlığın, hukuksuzluğun karşısındadır.Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Ataerkil bir toplum olmasından dolayı baskıcı olan erkeklerin, kadınları baskıcı bir zihniyetle boşanma aşamasında dahi haklarını vermeyerek ellerinden geldiği kadar üstünlük kurmaya çalışmaktadırlar.

Av. Barış ERDOĞAN
Avukatlık Büromuz Gaziantep ve çevre illerde faaliyet göstermekte olup ağırlıklı olarak Ağır Ceza Davaları, Uyuşturucu Madde Suçları, boşanma, tanıma, iş davaları, trafik kazalarından kaynaklı Maddi ve Manevi Tazminat, Tutukluluğa itiraz, Göç idaresi, Yabancı vatandaşların hukuki işlerinin takibini yapmaktadır.

Bir cevap yazın

Top
WhatsApp'dan Soru Sor